بحث خداشناسی-مایع مفصلی

در ناحیه بین اتصال دو مفصل یا دو استخوان های در بدن انسان مایعی بنام مایع مفصلی جریان دارد.این مایع یک مایع چسبنده است و از پرده داخلی مفصل‌های سینوویال ترشح می شود و وظایفی مانند تغزیه غزروف مفصلی لغزندگی سطحی و کاهش اصطکاک و کمک فنر را بر عهده دارد.

وجود این مایع برای حرکت و اتصال مفصل ها در محل استخوان ها بسیار ضروری است.نکته دیگر این است که افزایش ترشح مایع مفصلی باعث آرتروز می شود.

حال تصور کنید که مایع مفصلی از ابتدا در جانداران وجود نداشت عملا امکان اتصال بین دو مفصل وجود نداشت و باعث می شد که وقتی دو استخوان بروی هم قرار گیرند فشاری که نسبت به هم وارد می کنند باعث شکست و سائیدگی آنها شود.و عملا مقوله ای به نام حرکت در موجودات زنده وجود نداشت.

بر طبق تئوری های داروینیسم اتئیستی مایع مفصلی نیز باید بر اساس نیاز بدن جانداران و در طی پروسه انتخاب طبیعی و تکامل بر حسب زمان پدید آمده باشد.سوالی که مطرح می شود این است اگر مایع مفصلی از ابتدا در بدن انسان ها و میمون ها و یا سایر جانداران تعبیه نشده بود جانداران چگونه قادر به راه رفتن بودند و استخوان های آنها ساییده نمی شود و عملا هیچ موجودی نمی توانست راه برود.

افرادی که مدعی هستند طبیعت به تنهایی باعث شده است بدن جانداران این نیاز را حس کند و این مایع را ترشح نماید باید توضیح قانع کننده ای بدهند که قبل از ترشح این مایع جانداران چگونه می توانستند راه بروند و چگونه استخوان بندی آنها عملا روی هم قرار می گرفت؟

آیا این موضوع منطقی تر نیست که بپذیریم این مایع از ابتدا توسط یک خالق هوشمند بروی اندام های حرکتی همه جانداران تعبیه شده است؟!

نکته دیگر جاندارانی مانند درختان و باکتری ها توانایی حرکت ندارند یا به وسیله جریان هوا و باد حرکت می کنند و همه جانداران برای راه رفتن و اتصال مفاصلشان از ابتدا به این مایع نیاز داشتند پس باید از درختان یا باکتری ها به نخستین پستانداران به ارث می رسید پس چرا جاندارانی که قادر به حرکت نیستند دارای چنین مایعی نیستند و جاندارانی که می توانند حرکت کنند این مایع را در محل اتصال مفصل ها و استخوان های خود دارند؟!

/ 2 نظر / 66 بازدید
چراغ هدایت

با سلام خدمت شما دوست عزیز انصافا وبلاگ زیبایی دارین.این رو جدی میگم... امیدوارم موفق باشین. خوشحال میشم سربزنید

سید مهدی حسینی

سلام این تدبیر خالق