بحث خداشناسی درباره مویرگها

بدن هر انسان،علاوه بر رگ های اصلی شامل میلیاردها مویرگ است که هر کدام از مویرگ ها 5-10 میکرومتر قطر دارند،تنها در داخل ریه های انسان 300000 میلیون مویرگ خونی قرار دارد که طول آنها در صورت چیده شدن 2400 کیلومتر می شود.در بدن انسا طولی معادل 60 هزار مایل رگ خونی وجود دارد که قلب انسان روزانه 8000 لیتر خون را به داخل قلب ها تلمبه می کند.

حال وظایف ویرگ ها چیست؟مویرگ ها همچون آب لوله کشی شهری که آب را به هر خانه می رساند،وظیفه رساندن خون و مواد غذایی و اکسیژن را به سلول های بدن بر عهده دارند و علاوه بر آن مواد زاید سلول ها را نیز می گیرند و از طریق سیاهرگها باز می گردانند،اگر مویرگها شکل نمی گرفتند و بدن انسان تنها دارای رگ های اصلی بود،شریان های اصلی تنها قادر بودند خون و مواد غذایی را تنها به محیط اطراف خود برسانند،در نتیجه بیشتر سلول های بدن به دلیل عدم خون رسانی می مردند.

حال تصور کنید که مویرگها در طول زمان و در اثر تصادف،یا انتخاب طبیعی پدید می آمدند و توسط آفریدگاری از ابتدا تعبیه نمی شد،در نتیجه در موجوداتی که دارای پیکر بزرگی بودند و هنوز مویرگها شکل نگرفته بود و باید توسط تکامل یا انتخاب طبیعی در طول زمان در آنها شکل می گرفت به سلول های آنها خون رسانی نمی شد و همه جانداران با اندازه متوسط دارند،قبل از اصلاح بدنشان توسط انتخاب طبیعی،در نسل های آینده و حتی تولید مثل،از بین می رفتند.

حال تکامل گرایان باید به این مساله پاسخ دهند که اگر مویرگها در طول زمان پدید آمده است،چگونه جاندارن قبل از تکامل قادر به ادامه حیات بودند،و اگر از ابتدا تعبیه شده است،توسط چه کسی و چرا و چگونه تعبیه شده است؟

این نکته نیز واضح است که سیستم خون رسانی بدن انسان اگر دارای کوچکترین نقصی باشد،فرد دچار مشکل می شود،زمانی که سیستم خونی جاندارن ناقص بود،چگونه جانداران قادر به ادامه حیات بوده اند؟ و زمانی زمانی که این ساختارها ناقص بود چگونه سلول ها مواد زاید را دفع می کردند و قبل از تکامل کامل این سیستم سلول ها با مواد زاید خود چکار می کردند؟

/ 5 نظر / 69 بازدید
داوود

سلام به نکته خوبی اشاره کردید.انتخاب طبیعی یا همان نظریه داروین مبنی براین که جانداران براساس یک سیر تکاملی به وجود آمده اند.قابل کتمان نیست .چرا که براساس یافته های علمی این حقیقت آشکار است.لذا براساس روش اسلامی میتوان گفت که این سیر تکاملی از ذریچه علم ازلی خدا سرچشمه میگیرد.وکلیه عوالم براساس حکمت الهی تدبیر میشوند.این حقیقت نیز درمورد انسان نیز درست است.قبل از خلقت حضرت آدم،انسانهایی در روی زمین زندگی می کرده اند،بسیار وحشی و خون ریز(آیه 30 سوره بقره)بودند بعد از انقراض آن ها،خداوند آخرین نسل آنها ونوع تکامل یافته آنهارا خلق کردوما همگی از نسل آن هستیم.وآن حضرت آدم است.پس یافته های که می گوید انسان از تکامل میمون به وجود آمده است،درست است ولی همان انسانهای قبل از آدم است.ومربوط به حضرت آدم نمیشود چراکه خداوند آن را خیلی منحصر به فرد آفرید.

مرتضی

... « در نتیجه در موجوداتی که دارای پیکر بزرگی بودند و هنوز مویرگها شکل نگرفته بود و باید توسط تکامل یا انتخاب طبیعی در طول زمان در آنها شکل می گرفت » موجوداتی که دارای پیکر بزرگ بودند، همینجوری از آسمون یهو ظاهر نشدن که. حیات در ابتدا تک سلولی بوده و از همون اول به مرور تکمیل شده که این تکامل شامل مویرگ هارو هم میشده. اشتباهه که فرض کنیم یه موجودی اول پیکر بزرگی داشته بعد به فکر مویرگهاش افتاده.

سسسسسسسس

تکامل از ذره و از موجودات تک سلولی شروع شده نه اینکه یک هو ذرت دایناسور بوجود اومده

a

مشکل امثال شما در درک تکامل اینه که فرض رو بر مبنای صحت کتب به آصطلاح آسمانی مبنی بر خلقت یکباره انسان و جهان در 10000 سال پیش گذاشتید . از این استدلالهای خنده دار در تفسیر المیزان علامه !!!!!! نیز بسیار فراوان است

فضول

رامین خان ممکنه در خصوص بی نظمی های جهان هم کمی صحبت کنید. مثلا در خصوص ستاره هایی که منفجر میشوند و یا تعداد شهاب سنگهای سرگردان در فضا آیا علت وجود آپاندیس در بدن را میدانید و نظم خدا را در این خصوص ممکن است توضیح بدهید چطور است راجع به عدل خدا توضیح بدهید که تمامی موجودات برای زنده ماندن مجبور به کشتن حیوان و یا جاندار دیگری هستند اگر خواستید میتوانید نظم خدا را در این خصوص توضیح دهید که چرا برای آمیزش جنسی در انسانها در محوطه ای حدود ده سانتیمتر (رحم بانوان) حداقل یکصد و پنچاه میلیون اسپرم آزاد میشود در صورتی که فقط یکی از آنان نیاز هست. آقای خدا شناس که مثلا میخواهی با مثال های علمی خود نظم خدا را اثبات کنی حالا اگر مردی اثبات کن بقولی بچرخ تا بچرخیم