اشتباه هاوکینگ در مورد به وجود آمدن جهان توسط قوانین فیزیکی

استیون هاوکینگ در کتاب طرح بزرگ خود بدون آوردن هیچ دلیلی مرتب این دعا را مطرح می نماید که جاذبه یا گرانش جهان ما را به وجود آورده است و این گرانش نیز در اثر قوانین فیزیک به وجود آمده اند حال این ادعا که گرانش عامل اصلی ایجاد جهان ماست هیچ مدرک معتبری در مورد آن وجود ندارد ولی در این مطلب قصد داریم بوجود آمدن گرانش توسط قوانین فیزیکی را مورد برسی قرار دهیم :

قوانین فیزیکی تنها برای توجیه علت رفتار ذره ها و جهان است نه دلیل به وجود آمدن آن.قوانین فیزیکی تنها قوانین حاکم بر جهان هستند و می توانند علل پدیده های فیزیکی را توضیح دهند اما به هیچ وجه موتور محرک جهان ما نیستند.مثلا قوانین فیزیکی شرح می دهند که یک ماشین چگونه حرکت می کند ولی دلیل به وجود آمدن ماشین مغز انسان و دست انسان است.

علاوه بر آن آقای هاوکینگ در کتاب طرح بزرگ سعی دارند که خدا و قوانین فیزیک را در مقابل هم قرار دهند در حالی که هیچ مدرکی که بتواند اثبات کند این دو مقوله در تضاد هم هستند وجود ندارد.

یا قوانین ریاضی و فیزیک این موضوع را شرح می دهند که اگر فردی چهار دلار داشته باشد و چهار دلار هم روی آن بگذارد ثروت اون به هشت دلار می رسد ولی هیچ گاه به تنهایی تا زمانی که فردی کار نکند چهار دلار ثروتش به هشت دلار نمی رسد.

یا در مورد قوانین قضایی تا زمانی که یک قانون توسط قانون گذار وضع شده باشد ولی اهرم اجرایی قانون که نیروی نظامی و انتظامی است وجود نداشته باشد چگونه قانون می تواند خود به خود اجرا شود؟!

یا مثلا در مورد فرمول معروف انشتین E=MC2 تا زمانی که انرژی و جرمی وجود نداشته باشد این قانون فیزیکی عملا بی اثر و خنثی است و تنها در بعد فیزیکی صدق می کند.یعنی قوانین فیزیکی همیشه به ماده نیاز دارند.

حتی در مورد فرضیه های جهان های موازی این موضوع مطرح می شود که قوانین فیزیکی هر جهان موازی با قوانین فیزیکی جهان دیگر متفاوت است آقای هاوکینگ باید به این سوال جواب بدهند چگونه قوانین فیزیکی که تنها در محیط فیزیکی صدق می کند و در هر بعد از جهان متفاوت و متغیر است چگونه می تواند در یک محیط خلا می به وجود آمدن یک جهان را بدون هیچ اهرمی توجیه یا پایه ریزی نماید؟!

قوانین فیزیکی نه تنها قدرت آفرینش ندارند بلکه حتی علت پدیده ها نیز نستند مثلا در یک میز گلف قوانین فیزیکی نحوه حرکت توپ را شرح می دهند ولی علت حرکت توپ بروی سطح نیروی عضلانی بدن انسان و چوبی است که ضربه را به توپ وارد می نماید و صرفا چند فرمول و قانون نمی تواند از خلا به توپ دستور حرکت بدهد.حال در مورد جهان ما هم قوانین فیزیکی تنها بخشی از آفرینش کائنات بودند ولی به تنهایی نمی توانند توجیه کنند که انرژی محرکی که در انفجار بزرگ باعث شد انفجاری با میلیاردها درجه به وجود آید از کجا تامین شد؟یا قوانین فیزیکی از پاسخ به این سوال که چگونه استثنا در انفجار بزرگ میزان ماده بیشتر از ضد ماده بود و باعث شد جهان به وجود آید کاملا عاجز هستند؟یا اینکه تکینگ های جهان چگونه از هیچ به میلیاردها برابر بعد از انفجار بزرگ افزایش یافت؟علاوه بر آن آقا هاوکینگ باید به این سوال جواب بدهند که قوانین فیزیکی چگونه خود به خودی یا توسط چه کسی پایه ریزی شده است؟

اگر ذهن شما می تواند این موضوع را قبول کند که چند قانون و فرمول نوشته شده روی کاغذ که در هر عصر با اکتشافات جدید زیر سوال قرار می گیرند بدون هیچ اهرمی حتی می تواند یک دوچرخه را حرکت بدهد این موضوع را می توان قبول کرد که قوانین فیزیکی جهان ما را به وجود آورده اند!این ادعا از یک جنبه دیگر نیز بی اساس است زیرا ما در عصری به سر می بریم که هنوز بشریت بطور کامل نتوانسته همه جهان را ببیند و همه پدیده ها را کشف نماید و هر روز پنجره های جدیدی از علم به رویش باز می شود.

/ 3 نظر / 70 بازدید
سینا از کانادا

عالی بود دوست عزیز ادامه بدهید خدا پشت و پناهت باشه

nomeh

بیا این رو ببین تا جوابت رو بگیری http://sebteh.blogfa.com

بابک

با اینکه استیو هاوکینگ به عنوان یکی از بزرگترین فیزیک دانان جهان(به حق) مطرح می باشد اما دارای اشتباهات متعدد من جمله در نظریات فیزیکی به اعتراف دانشمندان فیزیک دنیاس. در همین راستا به عنوان نمونه توجه شما رو به گفتگوی عصرایران با دکتر رضا منصوری، استاد فیزیک دانشگاه صنعتی شریف و موسس و مدیر مسئول مجله نجوم جلب می کنم.