طرح بزرگ یا طراح بزرگ چرا هاوکینگ اشتباه می کند؟(عالم های چندگانه-نظریه M)

آقای هاوکینگ در جاهای مختلف کتاب طرح بزرگ سعی کرده اند نظریه جهان های موازی یا علم های چندگانه یا پیشینه چندگانه را به نفع نظریه خود مصادره به مطلوب نمایند مثلا در فصل معجزه آشکار ایشان نوشته اند:

به نظر می رسد جهان ما یکی از چندین جهان است هر کدام با قوانین فیزیکی متفاوت.اندیشه چند جهانی فکری نبود که برای توجیه معجزه خوش تنظیمی ابداع شده باشد.

یا در همان فصل نوشته اند سیاره ما شاید تنها یک آش شعله قلمکار باشد.

در مورد این گفته آقای هاوکینگ باید چندین نکته را در نظر داشت:

الف-وجود جهان های موازی و اینکه آن جهان ها قوانین فیزیکی متفاوتی داشته باشند هنوز اثبات نشده است.

ب-آقای هاوکینگ از وجود جهان های موازی یا بزرگی جهان به نوعی برای عقیده خود به واسطه اینکه ما یک تصادف هستیم مصادره به مطلوب می نمایند از دید دیگری این موضوع نیز قابل برسی است مثلا هرچه تعداد جهان ها بیشتر و یا جهان ما بزرگتر باشد نشان می دهد که نیروی بزرگتری در پشت آفرینش این جهانها وجود دارد بدیهی است هرچه جهان کوچکتر بود احتمال پدید آمدن شانسی آن بیشتر می شد ولی جهانی به این وسعت به همراه جهان های دیگر بعید به نظر می رسد حاصل یک تصادف باشند.

همچنین آقای هاوکینگ در این کتاب برای اثبات مدعی خود از نظریه M نام برد که به موضوع جهان های مجازی نیز ارتباط دارد مثلا ایشان در فصل فرضیه همه چیز کتاب طرح بزرگ در این مورد می نویسند:

بنا بر این فرضیه M اجازه می دهد که بسته به چگونگی در هم پیچیده شدن فضای داخلی جهان های متمایز با قوانین آشکار وجود داشته باشد.فرضیه M راه حل هایی دارد برای اینکه فضاهای داخلی اجازه به وجود آمدن داشته باشند.شاید به تعداد 10 به توان 500 جهان گوناگون با قوانین فیزیکی خودش.

جان سی لنوکس در کتاب هاوکینگ در برابر خدا در جواب هاوکینگ می نویسد:

هاوکینگ با اطمینان آن را نظریه یکی شده ای که انشتاین انتظار آن را داشت می خواند.اما اصلا ضربه مرگ باری برای مفهوم خدا نیست.دن پیج(Don Page)فیزیکدان نظری از دانشگاه آلبرتا که سابقا دانشجوی هاوکینگ بوده است و هشت مقاله را به همراه وی به رشته تحریر در آورده است می گوید:من یقینا موافقم که حتی اگر نظریه M نظریه ای کاملا صورت بندی شده بود که هنوز نیست و اگر صحیح بود که البته هنوز نمی دانیم نشان نمی داد که خدا جهان را نیافریده است

یک بار دیگر باید تاکید کرد که نظریه Mنظریه ای انتزاعی است و نه یک آفریدگار این نظریه مجوعه ای از سناریو ها را شرح می دهد که جواب دارد که 10 به توان 500 عالم را ممکن می سازد.البته فرض بر اینکه نظریه M درست باشد نظریه M هیچ کدام از این عالم ها را نیافریده است.آنچه هاوکینگ می گوید از این قرار است قوانین نظریه M عالم های متفاوتی با قوانین آشکارا متفاوتی را ممکن می سازد ممکن ساختن یک چیز است و آفریدن امری کاملا متفاوت است.

هرچند این امر بر استدلال من تاثیری ندارد اما باید یاد آوری کرد که همه فیزیکدانان به اندازه هاوکینگ در مورد اعتبار نظریه M متقاعد نشده اند.پل دیویس در باره نظریه M می گوید این نظریه حتی در آینده ی قابل پیشبینی آزمون پذیر نیست.فرانک کلوز فیزیمدان آکسفورد می گوید نظریه M حتی تعریف نشده است حتی به ما گفته اند به نظر نمی رسد کسی بداند معنی نظریه M چیست من باور نمی کنم که نظریه M حتی یک ذره علیه به بحث در باره خدا بیفزاید.جوت باتروورث که در برخورد دهنده بزرگ هاردرونی در سوئیس کار می کندمی گوید نظریه M به شدت فکری است و یقینا در آن بخش از علم که ما برایش مدرک و قرینه ای داریم قرار ندارد.

علاوه بر نظریات فیزیکدانان در سایت ویکی پدیا نیز تاکید شده که نظریه M نظریه روشن و واضحی نیست:

. هیچ کس هنوز نظریه-م را کامل نمی‌فهمد و نتوانسته‌است فرمول‌بندی کند. نظریه-م، در صورتی که با موفقیت فرمول‌بندی شود.

یعنی آقای هاوکینگ با استفاده از یک نظریه اثبات شده که به اعتقاد اکثر فیزیکدانا ارتباطی با وجود یا عدم وجود خدا و یا پدید آمدن جهان ها ندارد سعی در انکار خدا دارند.

/ 5 نظر / 78 بازدید
hesam

سلام متشکر بابت مطالب مفیدتون....این آقای هاوکینگ دانشمندی هست که سیر سقوط او به خوبی در سیر و روند پیشرفت نوشته ها و آثارش مشهود است و مشکل اساسی او در این است که میخواهد با استفاده از ذهن محدود و ناقص آدمی علت هستی و پیدایش عالم رو بگه و به قدری هم با اعتماد به نفس مطالبش رو از سر یقین میگه که در نگاه اول هر شنونده ای رو تحت تاثیرش قرار میده....

babak

من که متوجه نشدم کجا ایشون اشتباه کرده ؟؟!!؟؟!؟!حتی در صورت رد نظریه و فرضیه ایشون(در کل بگیم طرح بزرگ) باز نمیشه گفت فرضیه طراح بزرگ درسته!چون فرضیه طراح بزرگ در چندین مورد رد شده! حالا اگه بخواهیم وارد بحث نشیم و برگردیم سر استدلال شما باید بگم اگرچه همه, نظریه جهان های موازی رو نپذیرفتن ولی تا حالا کسی هم نتوانسته با قاطعیت اونو رد کنه ! در ضمن شما که اینقدر رفرنستون خوبه میشه یه رفرنس بدین که ایشون گفتن با توجه به نظریه mخدا وجود ندارد!!!!!؟؟

میعاد

نطریه جهانهای موازی واقعا نظریۀ وحشتناکی هست. فرض کنید تو یکی از این جهانها شما عقب مانده ذهنی باشید. تو یکی دیگه تصادف کرده باشید و معلول شده باشید. تو یکی دیگه زندان افتادید و....... چنین نظریه ای نباید صحت داشته باشه. این ظلم بزرگیه

میعاد

شما خودت گیر دادی که نظریۀ ایم با وجود خدا متناقضه. اساً هیچ چیزی با وجود خدا متناقض نیست

احمد

با سلام. البته کتاب های آقای هاوکینگ رو بخونید تناقض توی نوشته هاش مشخصه جایی که گفت گرانش بوجود آورنده هستی است و جهان هست چون باید باشه ! در کتاب دیگه از پوچ بوجود اومدن حرف میزنه. به نظرم کسی سیر فیزیک رو در نظر بگیره ریشه حرف هاوکینگ در فلسفه فیزیک کوانتوم است که رابطه علت و معلولی به هم می ریزه. یعنی خلاصه اش اینکه ما نیازی نداریم دلیل وقوع یک معلول رو بدونیم حتی با آزمایش هم دقیقا علت پیدا نمیشه و بیشتر شرایط اولیه پدیده فیزیکی به هم می خوره ( عدم قطعیت) پس به نظر خودم بیشتر تحت این تفکر هست که میگه جهان هست پس باید باشه چون نمیشه دنبال علتش رفت یک مشکل اساسی داریم. ولی از نظر من اگر ما خالق رو فاقد زمان تعریف کنیم اصلا هیچ مشکلی در پذیرش خدا وجود نداره ما هر کاری کنیم وابسته به زمان هستیم و درک او جدای از دنیای ماست. اما در مورد هاوکینگ ، کسی که عمری هست دچار عجیب ترین بیماری جهان هست ان هم از دوران جوانی . من خودم رو جای اون که قرار میدم احساس می کنم یک جوری حرف هاش نه از روی تئوری های فیزیکی بلکه نوعی عصبانیت باشه. به هر حال سخت است پذیرش یک خالق مطلق ، نمی دونم منظورم رو رسوندم یا نه ؟ تعداد چند د