بحث خداشناسی در باره ارتباط باد و باران

همانطور که می دانید وجود چرخه آب و باران یکی از ضروری ترین پیش نیازها برای متعادل سازی هوای کره زمین و در نتیجه زیست پذیر کردن آن است.با جرات می توان گفت اگر باران در کار نود آب در گوشه ای از زمین باقی می ماند یا در اثر حرارت خورشید بخار می شد و بصورت بخار در لایه های فوقانی زمین انباشته می شد.در نتیجه زمین یک کره بسیار گرم بود و ما امروز وجود نداشتیم.

وجود باران علاوه بر خورشید که یک پیش نیاز برای تشکیل باران است به چند پیش نیاز دیگر نیز نیاز دارد که یکی از آنها باد است که همواره در تعامل با باران است و بدون باد عملا هیج بارانی تشکیل نمی شود.

دلیل اصلی به وجود آمدن باران و حرکت ابرها و بارورشدن ابرها وجود باد است که هم ابرها را بارور می کند و هم آنها را به سمت مناطقی که باید در آنها بارش ایجاد شود حمل می کند.

در جهان هستی نیز بادهای بین ستاره ای وجود دارند ولی در سایر سیاراتی که اتمسفر آنها ضعیف تر است و یا اصلا دارای اتمسفر نیستند هیچ بادی به شکل زمین وجود ندارد،زیرا غلظت هوای ان به شکل زمین نیست و در نتیجه ممکن است باد یا تشکیل نشود و یا به یک صورت دیگر وجود داشته باشد زیرا اگر شکل اتمسفر و غلظت هوا تفاوت داشته باشد،میزان جابجایی هوا نیز تفاوت خواهد داشت.

حال سیاره ای را تصور کنید که باد به دلیل غلظت هوای ان کمتر از مقدار زمین است،در نتیجه بسیار گرم تر از زمین خواهد بود و تعادل سیاره به هم خواهد خورد،حتی ممکن است به دلیل به هم خوردن تعادل از ایجاد باد نیز جلوگیری بشود.

یا سیاره ای که باد آن بیشتر از مقدار زمین وزش دارد،نتیجه این خواهد بود که باد ابرها و دانه های و بسیاری دیگر از عناصر ضروری لازم برای حیات را پراکنده خواهد کرد در نتیجه عملا حیاتی تشکیل نخواهد شد.

یعنی علاوه بر اینکه برای تشکیل باد عناصر زیادی از جمله اتمسفر شبیه زمین یا وجود اکسیژن ضروری است،شدت باد نیز در تشکیل حیات ضروری است و در صورت مقداری بیشتر یا کمتر بودن می تواند کل حیات سیاره را به خطر بیندازد.

نتیجه کلی این است که باد تنها یکی از هزاران ضروریات برای تشکیل حیات است که اگر مقداری بیشتر یا کمتر باشد می تواند از وجود حیات ممانعت بنماید،هرچند ممکن است این عنصر ضروری بخاطر بزرگی جهان در هزاران سیاره مشابه زمین باشد ولی اگر این را در کنار هزاران ضروریات دیگر برای تشکیل حیات بگذاریم و در بزرگی کیهان نیز ضرب کنیم،کنار هم قرار کرفتن همه اینها در یک جا نمی تواند ناشی از یک تصادف باشد.

به همین دلیل است که قرآن کریم نیز تاکید زیادی بروی باد دارد[جهت مطالعه بیشتر کلیک کنید]و سعدی بزرگوار می فرمایند :

ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کارند

تا تو نانی به کف آریّ و به غفلت نخوری

-----------

برای دنبال کردن مطالب ما از طریق فیسبوک لطفا صفحه ما را لایک بزنید.

صفحه ما بروی اپلیکیشن اینستاگرام

/ 0 نظر / 122 بازدید