بحث خداشناسی درباره تقلید زیستی از اسب دریایی

دانشمندان و طراحان ربات ها همواره به دنبال طراحی ربات هایی هستند،که دارای ساختار محکم و انعطاف پذیر باشند که هم دارای استحکام بیشتری باشند و هم بتوانند به راحتی حرکت کنند،ولی جانداری در طبیعت تمامی این خواسته دانشمندان را در خود دارد.

اسب دریایی از صفحات استخوانی مربع شکلی که ستون فقرات تا دم جاندار را احاطه کرده است،تشکیل شده است و این قابلیت باعث می شود تا جندار به راحتی به اطراف خم شود و حرکت کند.دانشمندان با الهام از این جاندار به توسعه برنامه های رباتیک،و نظامی پرداخته اند.ساختار های مربعی شکل که به دور یک سیلندر جمع شده است باعث می شود تا جاندار بدون شکنندگی خم شود.

انسان که برای ساخت یک ربات دست به تقلید زیستی از جانداری که تنه1.5 تا 35 سانتی متر اندازه دارد می زند،و بیشتر موارد ساخته شده بدست بشر از جمله هواپیما و ... از روی تقلید زیستی ساخته شده است،چگونه می تواند ادعا کند که طبیعت به این جانداران از جمله اسب دریایی که بهتر از ربات های ساخته شده به دست بشر کار می کند،بطور خود به خودی و بدون الگوی قبلی شکل داده است؟

فرض کنید که یک تکامل تصادفی بدون آفریدگار به اسب دریایی شکل داده است،زمانی که انتخاب طبیعی به صفحات مربعی شکل شکل نداده بود،با توجه به جثه کوچک اسب دریایی و حرکات تند باله ها و دم جاندار که آن را بروی آب نگه می دارد چگونه بدن جاندار در برابر فشار آب متلاشی نشده بود.

اگر این مساله قابل پذیرش باشد که پیچ و مهره های یک ربات در یک محیط دریایی شناور باشند،و به وسیله امواج بطور صحیح در کنار هم قرار گرفته باشند،پدید آمدن تصادفی اسب دریایی که علاوه بر ربات های ما قادر به تولید مثل است قابل پذیرش است.

/ 2 نظر / 123 بازدید
کریو رایگان

کانت کریو رایگان...با قابلیت بروز رسانی خودکار nod32‎ http://www.aparat.com/v/TlNic server : kerio.mrtunnel.ir user : public password : secret‎