خدا و علم (خداشناسی علمی)

او منشا آسمانها و زمین است زمانی که تصمیم به چیزی می گیرد فقط مى‏گوید باش پس فورا موجود مى‏شود.(سوره البقرة آیه ۱۱۷)

بحث خداشناسی در باره شدت عمل هضم و سایر متابولیسم های بدن

قبلا در پست های متعددید در باره عمل جذب غذا در معده سخن گفته ایم اما به مرحله اصلی یعنی هضم غذا کمتر پرداخته این در این پست قصد داریم به این مساله بپردازیم،همانطور که می دانید در عمل هضم غذایی که به بدن می رسد باید توسط فرآیند های مختلفی از جمله اسید معده و حرکات معده هضم شود تا بتواند جذب شود.و این فرآیند ساعت ها طول می کشد.

ولی این فرآیند نیز مانند فرآیند جذب مسلزم تنظیم کردن بدن است،زیرا اگر عمل هضم با سرعت و شیدت کمتری انجام شود،باعث می شود که مقدار زیادی از غذای دریافتی در قالب مدفوع دفع شود،و اگر سرعت و شدت آن بیشتر باشد بیشتر از مقداری که لازم است به بدن انرژی می رسد و باکتری های بیماری زای بیشتری که حتی می توانند کشنده هم باشند جذب می شوند،ولی مقدار این هضم مقداری تنظیم شده است.

اصلا در اینجا بحث انتخاب طبیعی را به پیش نمی کشیم،تنها یک سوال است که اتئیست ها باید به آن پاسخ دهند بر فرض که یک فرآیند انتخاب طبیعی تصادفی به این مقدار شکل داده است و مقدار آن را تنظیم کرده است و این مساله مطرح نیست که قبل آن جانداران چه می کردند،سوال این است که این متابولیسم و سایر متابولیسم های بدن که به صورت تنظیم شده هستند،چه نیرویی همیشه آنها را بصورت تنظیم شده نگه می دارد،در ساده ترین وسیله برقی یا وسیله ای با ساختارهای مختلف،همیشه باید فردی باشد که مثلا میزان صدای تلوزیون و لتاژ برق و ... را تنظیم کند،هر دستگاهی بعد از مدتی که از بیرون  تنظیم نشد از کنترل خارج می شود،و نیاز به تنظیم مجدد دارد،حال بدن هفت میلیارد انسان چرا هیچ کدام در طول زمان از تنظیم خارج نشده و در این حالت قرار دارد،و چرا در طول زندگی نسبت به این متابولیسم ها تنظیماتش به هم نمی خورد؟

  
نویسنده : رامین فخاری ; ساعت ۱۱:۳٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٤/۱۳

بحث خداشناسی در باره حالت گودی و شور بودن آب چشم

در باره طرح بزرگ آفرینش می توان به این مساله اشاره کرد که با اینکه این طرح بسیار بزرگ است،ولی درون ریزه کاری های آن یک دریایی بی کران نهفته است،مثلا در باره آفرینش چشم قصد داریم که به دو نوع ریزه کاری عجیب به کار رفته در ساختار چشم ها اشاره کنیم.

در همه موجودات از جمله انسان چشم درون گودی قرار دارد؛بسیار جالب است که اگر چشمها در گودی قرار نداشت،بسیار آسیب پذیر می شد زیرا با یک ضربه ساده از بین می رفت،دوما در زمان خواب آسیب می دید و از بین می رفت یا مثلا اولین باری که یک انسان با سر به زمین می رفت چشمها به دلیل فشار وارده به صورت با فشار جابجا و خرد می شد.

مایعی که چشمها درون آن قرار دارد یک مایع شور است؛آب شور خاصیت آنتی باکتریال دارد،در نتیجه از فاسد شدن چشم و تجزیه آن توسط باکتری ها و بیماری های آن جلوگیری می کند،بعد از مرگ که جاندار تجزیه می شوند و از بین می روند.

حال ما که به مساله آفرینش اعتقاد داریم می گوییم این ابزار ها از ابتدا تعبیه شده است،اما تکامل گرایان اتئیست که می گویند این اندام ها تدریجی پدید آمده است باید به سوالاتی پاسخگو باشند:

بدون سیستم بینایی هر جاندار محکوم به نابودی است در نتیجه امکان تولید مثل نیز کم می شود و جاندار در خطر انقراض قرار می گیرد،سوال این است اولین جاندارانی که دارای ساختار چشم بودند ولی چشم آنها در گودی نبود یا آب شور نداشت و انتخاب طبیعی به این نیازها شکل نداده بود،چگونه کور نشدند و نسل آنها از بین نرفت؟

  
نویسنده : رامین فخاری ; ساعت ۱٢:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٤/٩

بحث خداشناسی درباره خاصیت چسبندگی اسپرم

همانطور که می دانید اسپرم ها ماده جنسی نر هستند که با رسیدن به تخمک ماده منجر به باردار شدن آن می شوند،اما این مایع یک خاصیت بسیار جالب و عجیب دارد و آن خاصیت چسبندگی آن است.

خاصیت چسبندگی اسپرم بخاطر وجود مواد قندی در آن شکل می گیرد،و دو نقش مهم دارد نخست اینکه اسپرم ها را کنار هم نگه می دارد و مانع از کاهش غلذت اسپرم ها می شود و دوم اینکه باعث می شود تا اسپرم به تخمک بچسبد،اگر این خاصیت وجود نداشت هیچ موجودی توانایی بادار کردن و باردار شدن را نداشت.

حال تصور کنید بر اساس نظریه انتخاب طبیعی بدن به خود بر اساس نیازها شکل داده است،در نتیجه باید زمانی وجود داشت که در جانداران اسپرم خاصیت چسبندگی نداشت،زیرا بدن این نیاز را هنوز شکل نداده بود که مواد قندی به همراه مایع منی بیایید.

حال باید یک فلش بک به این مساله نیز بزنیم که بدن چگونه و از کجا بطور کور دانسته که باید از مواد قندی برای این کار استفاده بکند و از مواد دیگری نباید استفاده کند،واضح است که باید داده قبلی از بیرون به بدن داده شده باشد..

تصور کنید زمانی که بر اساس ادعای داروینست های اتئیست انتخاب طبیعی به این نیاز از بدن شکل نداده بود،مایع اسپرم نمی توانسته به دیواره رحم جانداران بچسبد در نتیجه همه جاندارانی که بر اساس تولید مثل جنسی بوده اند باید منقطع النسل می شدند و توانایی تولید مثل خود را از دست می دادند و یا اینکه این قابلیت از ابتدا بروی بدن آنها بصورت تعبیه شده قرار داشت،که اگر همینطور بود اسم این آفرینش است نه تکامل و یا انتخاب طبیعی مورد ادعا.

  
نویسنده : رامین فخاری ; ساعت ۱۱:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٤/٤

بحث خداشناسی در باره کبد

کبد بزرگترین غده بدن است که کاربردهای مختلفی دارد که یکی از مهم ترین آنها سم زدایی است و بعنوان تصفیه خانه بدن در برابر سموم عمل می کند،علاوه بر آن کبد نقش تجزیه و ذخیره گلیکوژن و چربی ها و پروتئین را بر عهده دارد.کبد بعناون تصفیه خانه بدن آمونیاک را به اوره تبدیل می کند،در صورتی که کبد وجود نداشته باشد فرد تا ۲۴ ساعت جان خود را از دست می دهد.

نکته جالب در باره کبد این است که این تصفیه خانه بصورت طبیعی از ابتدا بروی بدن انسان و جانداران وجود داشته است،در حالی که بشر تصفیه خانه های آب را نزدیک به صد سال است دایر کرده است،حال نکته جالب این است که باید برسی شود که در حالی که تصفیه خانه های ساخت بشر را هیچ عقل سلیمی قبول نمی کند که در اثر انتخاب طبیعی چون جاندارن به آنها نیاز داشته اند پدید آمده باشد،حال باور این مساله که کبد که از میلیون ها سال قبل بروی بدن جانداران وجود داشته بشد حاصل تصادف باشد،کمی دور از ذهن است.

موضوع دوم این است که کبد به دلیل خاصیت سم زدایی باید از ابتدا بروی بدن تبیه شده بود زیرا همانطور که اشاره شد اگر از ابتدا وجود نداشت بدن خاصیت سم زدایی نداشت و همه جانداران در کوتاه مدت از بین می رفتند و در فاصله ای که انتخاب طبیعی به آن شکل داده باشد نسل همه جانداران به دلیل مسمومیت از بین رفته بود.

حال نکته جالب دیگر این است که کبد نیز همانند همه اعضای بدن در حالت عادی تنظیم شده است،اگر کبد دچار کم کاری باشد،دوباره بخش اعظمی از سموم جذب بدن می شود و فرد از بین می رود و علاوه بر آن بدن مقدار کمتری گلیکوژن و پروتئین ذخیره می کند که دچار مشکل می شود،اگر هم دچار پرکاری بود همه جانداران دچار بیماری مهلک کبد چرب می شدند که می تواند کشنده باشد و ادامه نسل را دچار مشکل کند،حال باید به این مساله نیز اندیشید که آیا انتخاب طبیعی می تواند بطور کور و تصادفی بدون داده های قبلی بعنوان یک پیچ تنظیم کننده عمل بکند،کمی دور از ذهن است زیرا آن میلیون ها سالی که این فرآیند طول می کشد تا بطور تصادفی این مقدار تنظیم شود جاندار و نسلش از بین رفته است،درست مثل یک تصفیه خانه یک شهر که اهالی آن باید میلیون ها سال صبر کنند تا تصفیه خانه بتواند تصفیه مقدار سموم آب را به گونه ای تنظیم کند که به آنها آسیبی نرسد.

بدون تردید وجود کبد یکی از قدرتمند ترین دلایل برای اثبات آفرینش پروردگار است.

  
نویسنده : رامین فخاری ; ساعت ٧:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٤/۳