خدا و علم (خداشناسی علمی)

او منشا آسمانها و زمین است زمانی که تصمیم به چیزی می گیرد فقط مى‏گوید باش پس فورا موجود مى‏شود.(سوره البقرة آیه ۱۱۷)

بحث خداشناسی در باره وجود آنزیم رنین در معده کودکان

همانطور که می دانید،کودکان تازه متولد شده تا دوسال عمدتا از شیر تغذیه می کنند،و از سایر غذاها تغذیه نمی کنند.اما اگر فردی تنها از شیر یا مایعات تغذیه کند به دلیل وجود اسید معده دچار زخم معده می شود.در نتیجه همه کودکان باید تا زمانی که به مرحله ای می رسند که از غذا ها تغذیه کنند دچار زخم معده شوند،اما این اتفاق نمی افتد(!)چرا؟

معده کودکان تازه متولد شده دارای آنزیمی بنام رنین است،که شیری که کودک می خورد را با تجزیه برخی از پروتئین های شیر به پنیر تبدیل می کند،در نتیجه هم از زخم معده جلوگیری می شود و هم شکم کودک احساس سیری می کند،زیرا هیچ جانداری با تغذیه مایعات احساس سیری نمی نماید.

خداوند متعال از دوران تولد کودک،در بدن او همه عناصر لازم برای بقا و ادامه حیات را تا پایان عمر قرار داده است،و اگر آفرینشی در کار نبود و حیات بر اساس یک تصادف بود،تکامل داروینی و انتخاب طبیعی تصادفی نمی توانست همه این مسائل را حتی در طول زمان در کنار هم بچیند.

اگر انتخاب طبیعی و تکامل تصادفی؛تنها به این یک فاکتور کوچک شکل نداده بودن،همه جاندارن متولد شده در پستاندارن بدون استثنا دچار زخم معده و اختلالات گوارشی و احساس گرسنگی می شدند،و شاید تعداد زیادی از آنها حتی به سنی که از سایر مواد غذایی بتوانند تغذیه کنند نمی رسیدند،در نتیجه در غیاب همین آنزیم رنین ممکن بود نسل بسیاری از جاندارن از بین برود.

نکته جالب دیگر این است که ترشح رنین در چند روز اول تولد به دلیل نیاز نوزاد به بالاترین حد خود می رسد.

تکامل گرایان اتئیست نیز باید نسبت به این سوال پاسخگو باشند که زمانی که معده جاندارن،هنوز بر اساس انتخاب طبیعی به مرحله ای نرسیده بود که رنین را تولید بکند،چگونه کودکان آنها می توانستند از زخم معده شدید که حاصل دوسال تغذیه از مایعات بود،و احساس گرسنگی جان به در ببرند؟

  
نویسنده : رامین فخاری ; ساعت ۱۱:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۸/٢٤

بحث خداشناسی در باره آنزیم ها

✍ همانطور که می دانید،آنزیم ها نوعی کاتالیزور های زیستی هستند،که سرعت واکنش های شیمیایی بدن ما را به میزان 107 برابر و یا 10 میلیون برابر افزایش می دهند بدون آنزیم ها هیچ یک از واکنش های زیستی بدن انسان ممکن نبود.نکته جالب این است که این رقم تنها برای یک آنزیم صدق می کند،و تنها دیواره معده انسان  35000000 کارخانه تولید آنزیم دارد،و در نتیجه میلیون ها و میلیاردها آنزیم در بدن وجود دارند که هرکدام سرعت واکنش های زیستی را به میزان قابل توجهی افزایش می دهند.


حال برسی چندین نقطه در باره آنزیم ها ضرورت دارد:

 تکامل گرایان اتئیست که مدعی هستند جهان هستی در اثر تصادف پدید آمده است باد پاسخگوی این مساله باشند که اگر تنها این یک فاکتور در اثر به تعبیر آنها تصادف به وجود نیامده بود(آنزیم ها انواع مختلف دارند)بدن انسان رقمی حدود 200 میلیون سال ضرب در 365 روز ضرب در 24 ساعت ضربدر 60 ثانیه ضرب در 10 میلیون برابر عقب افتاده تر از حالت کنونی بود اصلا به شکل کنونی وجود نداشت.

موضوع دیگر این است که زمانی که آنزیم ها در بدن اولین جانداران پر سلوی به وجود نیامده بود؛چگونه ممکن بود که این جانداران با سرعت تمام به سوی تکامل و پیشرفت بروند،و حتی سرعت تبدیل ساده ترین موجود به یک موجود دیگر،اگر تنها یک آنزیم را برای آن در نظر بگیریم در حالی که حتی در ساده ترین جانداران پر سلولی نیز دهها و صدها نوع آنیزم باید وجود داشته باشد این رقم باید بیش از عمر کائنات سپری بشود تا ساده ترین موجودی پر سلولی که در اثر تکامل تصادفی چندین آنزیم را به وجود آورده باشد پدید آید.

موضوع سوم،همانطور که گفته شد در بدن هر جاندارن و انسان انواع مختلف آنزیم ها وجود دارد که با همدیگر متفاوت است،در نتیجه در هر مرحله از یک تکامل تصادفی که آنزیم ها اید جای خود را به دیگری می دادند تنها در مورد یک فعالیت آنزیمی بدن این رقم در یک ثانیه به 107 برابر کمتر تقلیل پیدا می کرد در نتیجه تکامل باعث عقب روی می شد و نه پیشرفت،حال فقط در انسان نیز نبود یک نوع آنزیم که باید بعد از مدت ها در اثر تکامل پدید می آمد فعالیت بدن انسان را 10 میلیون برابر کمتر می کرد.

همانطور که اشاره شد معده انسان و سایر جاندارن نیز دارای آنزیم هایی است که وجود آنها برای گوارش ضروری است،حال اگر اولین جانداران تک سلولی که در آنها معده پدید آمده بود این آنزیم ها را نداشتند سرعت گوارش آنها به میزان قابل توجهی کاهش می یافت،در نتیجه همه جاندارن به دلیل نرسیدن به موقع مواد غذایی به سلول ها دچار مرگ سلولی می شدند،حال گوارش گاو شتر تا حدی از بقیه جاندارن متفاوت است اگر اولین جاندارنی که به گاو وشتر تکامل یافته بودند،این آنزیم ها را نداشتند،یا بطور ناقص داشتند بدلیل گوارش نامناسب از از بین می رفتند،یعنی اگر آنزیم های گوارشی از ابتدا وجود نداشتند سرعت گوارش در هر ثانیه 10 میلیون برابر کاهش می یافت و عملا ادامه حیات ممکن نبود.

سرعت فعالیت آنزیم ها در بدن با سرعت بدن ما متناسب است حال اگر فرآیند آفرینشی در کار نبود و جانداران حاصل تصادف بودند بدون تردید سرعت آنزیم ها یا بسیار بیشتر و یا بسیار کمتر بود در نتیجه،تمام متابولیسم بدن همه جانداران به هم می ریخت و ادامه حیات عملا ممکن نبود.

--------

برای دانلود این نوشته بار فرمت PDF کلیک کنید.

صفحه فیسبوک این تارنما 

  
نویسنده : رامین فخاری ; ساعت ۳:٤٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۸/٢۱

بحث خداشناسی درباره غده پانکراس

پانکراس یک غده درون ریز و برون ریز است که وظیفه اصلی آن ترشح آنزیم هایی از جمله  گلوکاگون، سوماتواستاتین و پلی پپتید پانکراسی است که نقش محم و اساسی در عمل گوارش دارند،و هنگامی که غذا وارد دوازدهه می شود،آنزم های ترشح شده از پانکراس از ابتدای دوازدهه به درون معده وارد می سازد.ویدئوی زیر نحوه عملکرد پانکراس را نشان می دهد.

در نبود آنزیم هایی که پانکراس ترشح می کند،هضم و جذب غذا مشکل است.همچنین هرمون گاسترین نیز که از پانکراس ترشج می شود وظیفه تحریک سلول های اسید معده را برای ترشح اسید معده را دارد.این آنزیم ها بعد از ورود به معده در هضم و جذب غذا کمک می کنند.

اما عامل اصلی معده اسید معده است،که باعث می شود غذا بصورت خمیری مانند در بیایید و قابل هضم باشد،و این اسید معده توانایی از بین بردن هر چیزی را که در داخل معده باشد را دارد از جمله آنزیم ها،و دیواره معده را بعلت پوش مخاطی آن در امان است،در نتیجه اسید معده قبل از این که این آنزیم های ضروری بتوانند فعالیت کند باید آنها را از بین ببرد،ولی این اتفاق نمی افتد چرا؟

پاسخ این است که آنزیم های ترشح شده از پانکراس دارای یک پوشش یا بسته بندی هستند که همانند مخاط دیواره معده آنها را از شر اسید معده محافظت می کند و اجازه می دهد که به کار خود ادامه بدهند.خداوند متعال این آنزیم ها را به گونه ای تعبیه کرده است که در اثر اسید معده از بین نروند.

 

حال اتئیست ها باید به نسبت به این مساله پاسخگو باشند که:

تنها با حذف این فاکتور ساده یعنی پوشش آنزیم های ترشح شده از پانکراس،کل عمل هضم و جذب غذا که جزو فاکتور های ضروری در ادامه حیات است از بین می رود،زمانی که به قول اتئیست ها مثلا انتخاب طبیعی یا تکامل تصادفی به گونه ای نشده بود که این پوشش وجود داشته باشد،با از بین رفتن این آنزیم ها چگونه هضم و جذب آب و مواد غذایی ضروری از معده صورت می گرفت؟

ممکن است مغالطه ای که اتئیست ها در پاسخ به این،سوال بیاورند این است که اسید معده به گونه ای نبوده است که آنزیم ها را از بین ببرد و ضعیف تر بوده است،در پاسخ به این نیز باید به این مساله اشاره نمود که اگر اسید معده ضعیف تر باشد،حتی مقداری ضعیف ترا ز مقدار کنونی غذای هضم نمی شود.

--------

برای دانلود این نوشته بار فرمت PDF کلیک کنید.

صفحه فیسبوک این تارنما 

  
نویسنده : رامین فخاری ; ساعت ٤:٥۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۸/۱۱

بحث خداشناسی در باره درست کار کردن میلیارد ها سلول بدن و کثرت سلول های بدن

بدن هر فرد از میلیارد ها سلول تشکیل شده است،هم اکنون که مشغول تایپ کردن هستید یا جسمی را با دستان خود بر می دارید و یا با دستان خود به زمین تکیه می زنید هزاران سلول،از سطح دست شما کنده می شود.

نکته جالب در باره سلول های بدن این است که تقریبا همه سلول های بدن کار خود را درست و به خوبی انجام می دهند،و در صورتی که تنها سلول های قسمتی از بدن کار خود را درست انجام ندهند منجر به سرطان و یا از کار افتادن عضله می شود.ولی در حالت اکثریت در هفت میلیارد انسان زمین میلیاردها سلول بدن هر کدام کار خود را به خوبی انجام می دهند.

حال تصور کنید،دستگاهی شامل میلیاردها که هیچ میلیون ها که هیچ هزاران که هیچ تنها شامل ده عضو باشد که کار خود را درست انجام می دهد،قبل این مساله از سوی هر فردی حتی یک اتئیست غیر قابل قبول است که دستگاهی که شامل ده عضو است که کار خود را درست انجام بدهد در اثر تصادف و حتی با در نظر گرفتن فاکتور زمان به وجود آمده باشد.

حال  یک مقایسه دستگاهی که شامل میلیاردها جز است که هرکدام کار خود را به درستی انجام می دهد،حتی تقسیم بر فاکتور زمان عمر چند میلیارد ساله زمین در قبال مدت زمانی که برای تصادفی پدید آمدن یک دستگاه ده جزئی صرف می شود،رد نقش آفریدگار در فرآیند آفرینش را غیر ممکن می سازد.

تنها پاسخ اتئیست ها به این مساله پناه بردن به واژه ای بنام انتخاب طبیعی است که خود نیز تعریف واضح و صحیح و کاملی از آن ندارند.و بنا به اظهارات فرد هویل دانشمند معروف نیز در صورتی که فاکتور زمان پدید آمدن میلیاردها سلول را که هرکدام درست کار می کنند را اضافه کنیم مدت زمانی شامل چند برابر عمر کائنات و زمین را شامل می شود.

علاوه بر آن هر سیستمی که شامل دهها و صدها و هزاران قطعه باشد،نیز در مسیر کار و فرآیند به یک ناظر و کنترل کننده نیاز دارد که هرکجا که لازم شد،خطاهای سیستم را بر طرف کند و قطعات معیوب را تعمیر کند و مسیر فعالیت سیستم را تنظیم کند،حال سیستمی که شامل میلیاردها قطعه است بدون ناظر و مهندس کنترل حتی بر فرض اینکه بر حسب تصادف پدید آمده است،چگونه می تواند به فعالیت خود ادامه بدهد؟نکته جالب این است که فرآیند انتخاب طبیعی در مورد این مساله نیز صدق نمی نماید و تنها به انقال ژن ها به نسل های بعدی و تطبیق با محیط و نه از کنترل خارج شدن اشاره می کند.

حال این مساله مهم را نیز اضافه می کنیم که در صورتی که تعداد کمی از سلول های بدن کار خود را درست انجام ندهد،کل سیستم کار خود را درست انجام نمی دهد و از بین می رود.زیرا بدن نیز همانند هر سیستم بزرگ و کوچک دیگری همه اجز آن به هم وابسته هستند.

در نتیجه گیری نهایی تنها می توان به این مساله اشاره کرد که وقتی که دستگاهی که تنها از ده جزی که صحیح کار می کند نمی تواند حاصل یک تصادف باشد بدنی که قادر به تولید مثل است و از میلیاردها جز که اکثرا درست کار می کنند،ساخته شده است چگونه می تواند حاصل تصادف باشد؟

-----

برای دانلود این نوشته بار فرمت PDF کلیک کنید.

برای دنبال کردن مطالب ما از طریق فیسبوک لطفا صفحه ما را لایک بزنید. 

  

  
نویسنده : رامین فخاری ; ساعت ۸:٢٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۸/۱٠