خدا و علم (خداشناسی علمی)

او منشا آسمانها و زمین است زمانی که تصمیم به چیزی می گیرد فقط مى‏گوید باش پس فورا موجود مى‏شود.(سوره البقرة آیه ۱۱۷)

بحث خداشناسی درباره باکتری ها و ویروس های سیاره بیگانه

هنگامی که غربی ها برای نخستین بار وارد قاره آمریکا شدند بیماری هایی را با خود به آنجا بردند که بدن آنها در برابر آن بیماری ها ایمن بود ولی بدن سرخپوستان در برابر این بیماری ها ایمن نبود،در نتیجه میلیون ها سرخپوست در اثر بیماری های ساده ای که غربی ها به آنها منتقل کردند کشته شدند.سالها بعد وقتی نخستین فضانوردان از سطح ماه بر می گشتند،برای جلوگیری از خطر احتمال شیوع باکتری های فضایی برای مدتی در قرنطینه قرار گرفتند.

چندی پیش استیون هاوکینگ نیز درباره تماس درباره فضایی ها و باکتری هایی که آنها با خود می توانند داشته باشند،هشدار داده بود،اما امروز در مطلبی در سایت نشنال جغرافیا در باره باکتری هایی که می تواند از زمین به مریخ منتقل شود و حیات در آنجا به هم بریزد هشدار داده بود.

در حالت کلی هر باکتری و یا ویروسی که بدن ما آشنایی با آن ندارد و توانایی تولید پادتن آن را نداشته باشد،به هر اندازه هم که ضعیف باشد برای ما کشنده است،در یک مثال دیگر ویروس ایدز هزاران سال است که در بدن میمون ها وجود دارد ولی برای انها کشنده نیست در حالی که به تازگی برای انسان شناخته شده است،در نتیجه برای انسان ها کشنده است.

حال چند نقطه را تصور کنید:

۱-اگر لایه ازون و اتمسفر زمین توانایی سوزاندن اجسامی را که از فضا می آمد نداشت چه اتفاقی می افتاد؟حتی اگر شهاب سنگ ها زمین را نابود می نمی کردند باکتری ها و ویروس های همراه آنها می توانست کل اکوسیستم کره زمین را نابود بکند،و منجر به بیماری و نابودی کل جانداران شود.

۲-آیا احتمال دارد این اتفاق بیفتد؟پاسخ آری است،تصور کنید یک نوع باکتری بسیار مقاوم در فضا که می تواند از اشعه های مرگ آورستارگان که بخش مهمی از ویروس ها و باکتری ها کشنده فضایی را ممکن است نابود کنند،عبور کند و از جو زمین سالم بگذرد و به آن برخورد کند به راحتی می تواند کل حیات را در کره زمین تحت الشعاع قرار دهد.یعنی به زبان ساده یک باکتری یا ویروس می تواند کل حیات زمین را نابود کند.

۳-این مساله در باره ویروس ها و باکتری هایی که ما با خودمان به فضا می بریم نیز صادق است و همچنین درباره موجودات فضایی نیز صادق است،در صورتی که یک سفینه فضایی بروی زمین فرود بیایید ممکن است دهها نوع ویروس و باکتری داشته باشد که کل حیات را بروی کره زمین از بین ببرد،حال هوادران نظریه فضانوردان باستانی نیز باید در باره این مساله پاسخگو باشند که چگونه زمانی که بیگانگان با تمدن سومر و بابل و ایران باستان و مصر و ... تماس گرفتند،باکتری هایی که توسط آنها از فضا حمل می شد،منجبر به بیماری و مرگ در آن تمدن ها نشد.

نکته نهایی:اندکی تامل و اندیشه درباره این مساله ضروری است که حیات که تا این اندازه در برابر باکتری های فضایی آسیب پذیر است،در صورتی که ما حاصل یک تصادف بودیم بدون تردید در یک تصاف که در آن یک گونه باکتری از فضا به زمین راه یافته بود نابود می شدیم،یعنی حیات تا این اندازه آسیب پذیر است،در نتیجه باید در باره این مساله تفکر کرد که برای میلیون ها سال به قول قرآن"چه کسی آسمانها را نگه داشته تا بروی زمین نیفتد"شانس و احتمالات یا تصادفات یا یک خالق قدرمتند....

  
نویسنده : رامین فخاری ; ساعت ٩:٥٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٧/۱۳

برسی یکی از ایرادات طراحی هوشمند + مزایای طولانی بودن و پیچ خوردن سیستم عصبی

در یکی از محفل های اتئیستی مطلبی تحت عنوان زیر که به دراز بودن تارهای عصبی زرافه ایراداتی مطرح شده بود.

 

حال برسی چندین مورد در این باره ضرورت دارد :

۱-بر طبق اعلام سایت Natural دراز بودن سیستم عصبی باعث می شود که پیام های عصبی در یک نقطه جمع نشوند و منجر به پارگی سیستم عصبی نشود.[۱]

۲-بر طبق همین نوشته دراز بدون سیستم عصبی و تارهای عصبی باعث می شود که جاندار تطبیق بیشتر و بهتری با محیط اطراف خود داشته باشد.زیرا با دراز تر بودن دستگاه عصبی تعداد تارهای عصبی بیشتر و در نتیجه کنترل جاندار بر سیستم عصبی بیشتر می شود.[۱]

۳-تعدادی غلط علمی در بحث وجود دارد مثلا سیستم عصبی جانداری مانند زرافه بعلت دارز بودن از جانداران کوچکتر مانند گوسفند آسیب پذیر تر نیست.و این مساله از لحاظ علمی اثبات نشده است.سیستم عصبی همه جانداران دارای یک لایه محافظ است،که تاحدی از عوامل بیرونی محافظت می نماید.دراز شدن طول ربطی به نازک شدن لایه محافظ ندارد.رفرنس علمی نیزدر متن در این باره ارائه نشده است.

۴-همه ماهیچه های بدن و سر و آئورت به سیستم عصبی نیازمند هستند و دراز شدن مسیر تنها باعث دسترسی سیستم عصبی به نقاط بیشتری از سر و بدن و کنترل بیشتر بدن و همانطور که در بالا اشاره شد جلوگیری از متمرکز و جمع شدن پیام های عصبی که منجر به پارگی سیستم عصبی می شود می گردد.

 ۵-از دیدگاه علمی نیز این مسله اثبات شده است که چرخش سیگنال های صدا در گوش بعلت پیج خوردگی باعث جلوگیری از آسیب رسیدن به مغز می شود و اگر این ورود بصورت مستقیم بود مغز دچار آسیب می شد.حال این حالت مشابه در مورد سیگنال های عصی نیز صادق است و ممکن است این چرخش جزئی و دراز تر شدن مسیر باعث کنترل سرعت ورود سیگنالها به مغز که از آسیب به آن جلوگیری می کند می شود.[۲]

---

  

--------

[۱]Spinal corollary discharge modulates motion sensing during vertebrate locomotion 

[۲]Signal replicas make a flexible sensor

  
نویسنده : رامین فخاری ; ساعت ٧:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٧/۱٠

بحث خداشناسی درباره علت شور بودن آبهای زمین

همانطور که می دانید،دروز سازمان فضایی ناسا اعلام کرد که در مریخ آب روان پیدا شده است،ولی این آب روان بصورت شور است و با املاح نمک مخلوط شده است به همین دلیل است که توانسته از فاز یخ به فاز آب مایع در بیایید.و بقیه آب مریخ و حتی اکثر فضا بصورت منجمد و یخ زده است.

اما در زمین وضعیت به گونه ای دیگر است،و اکثر آبها در فاز مایع قرار دارند،و علت آن قرار گرفتن زمین در فاصله مناسب از خورشید است،که اجازه می دهد آب بصورت مایع و نه یخ یا بخار بر سطح آن جاری باشد.

اما یک دلیل دیگر نیز دارد،و آن این است که آب اکثر دریاها و اقیانوس های روی زمین بصورت آب شور است که اجازه می دهد آب این کره بصورت روان باشد و آب شیرین درصد بسیار کمی از آبهای زمین را تشکیل می دهد،حال اگر همه آب کره زمین بصورت شیرین بود چه اتفاقی می افتاد؟

پاسخ بسیار ساده است،با اینکه زمین در فاصله مناسب تری نسبت به مریخ از خورشید قرار دارد،ولی بدون تردید درصد بالایی از آبهای اقیانوس های زمین یخ می زدند،زیرا در صورت بروز کوچکترین سرمایی در اقیانوس ها و یا نفوذ جریان های سرد قطبی،یخبندان به تدریج اقیانوس ها را فرا می گرفت و با سرد شدن هر نقطه از دریا یا اقیانوس جبهه سرما قوی تر می شد در نتیجه یخبندان به نقاط مقابل گسترش پیدا می کرد،در نتیجه کره زمین به دلیل یخ بستن بخش اعظمی از آبهای آن بسیار سرد تر از اکنون بود و در نتیجه برای بسیاری از گونه ها زیست پذیر نبود.

اثیات این مساله نیز ساده است،تا زمانی که بشریت دست به صنعتی سازی زمین که منجر به ضعیف شدن لایه ازون نشده بود دست نزده بود،برای هزارن سال خورشید نتوانسته بود یخ های موجود در قطب ها را ذوب کند.در نتیجه اگر بعلت شور نبودن آبهای زمین سرما و یخبندان از یک نقطه مانند قطب ها به همه آبهای زمین گسترش می یافت،حتی خورشید با وجود فاصله مناسب نیز قادر به ذوب کردن آن نبود.و همانطور که اشاره شد بیشتر آبهای فضا نیز در حالت جامد قرار دارند.

اما کره زمین یک محیط منحصر به فرد طراحی شده است،و هیچ چیز حتی وجود املاح نمک در آبهای آن نیز بدون دلیل نیست،و با تدبیر آفریدگار نقش حیاتی و مهمی در تعادل هوای زمین دارد،تنها کافیت تصور کنید در یک جهان تصادفی تنها همین عامل بطور تصادفی در زمین وجود نداشت،هم اکنون ممکن بود ما و بیشتر جانداران وجود نداشته باشیم.

علاوه بر آن مقدار آب موجود در زمین با توجه،بیشتر از مریخ و همه سیاره های دیگر است که نقش مهمی در تعادل هوای زمین نسبت به سایر سیاره ها دارد.

---

  

  
نویسنده : رامین فخاری ; ساعت ۳:۳٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٧/٩

بحث خداشناسی درباره دانه

همانطور که می دانید همه گیاهان به جز سرخس ها و خزه ها دارای دانه هستند،و دانه های خود را با گرده افشانی و ... در محیط پخش می کنند،اما میوه ها نیز دارای دانه های بزرگ تر هستند که اندوخته غذایی دانه نیز در داخل آنهاست،بدون دانه ها تداوم نسل گیاهان امکان پذیر نیست و اساس میوه ای که ما نیز استفاده می نماییم نیز در نتیجه،فرآیندی است که گیاه دانه و اندوخته غذایی آن را می سازد.

اما دانه میوه ها و گیاهان دارای یک خاصیت بسیار عجیب و غریب است،و آن این است که درست زمانی که در زیر خاک قرار می گیرد،و نور خورشید و آب به آن می رسد رشد می کند،و اگر در زیر خاک قرار نگرفته باشد،رشد نمی کند.

حال چندین مساله در این مورد قابل برسی است:

۱-فرض کنید این خاصیت تشخیصی در دانه وجود نداشت،چه اتفاقی می افتاد؟پاسخ بسیار ساده است،دانه به محض اینکه در هر محیطی قرار می گرفت رشد کردن را آغاز می کرد،اما بعد از مدتی که مواد معدنی خاک و آب به آن نمی رسید می خشکید،در نتیجه امروز هیچ گیاهی بروی زمین وجود نداشت.

۲-مساله دوم همانطور که اشاره شد دانه فقط زمانی رشد می کند که در زیر خاک قرار بگیرد،و این مساله در اکثر گیاهان به جز خزه ها و سرخس ها صادق است،حال آن دسته از تکاملگرایان اتئیست باید نسبت به این مساله پاسخگو باشند که چه سازگاری در دانه وجود دارد که تنها زمانی که در محیط خاک قرار می گیرد آن را تشخیص می دهد و رشد کردن را آغاز می کند،و زمانی که در محیط خاکی نیست هیچ گاه رشد نمی کند.آیا انتخاب طبیعی تصادفی و می تواند بطور تصادفی این خاصیت را در دانه شکل دهد که قادر به تشخیص خاک"محیط"زیست پذیر خود از سیار محیط ها باشد؟و اساسا زمانی که گیاهان و دانه ها دارای چنین خاصیتی که بتواند محیطی که باید در آن رشد کند را تشخیص بدهند،نبوده اند چگونه گیاهان تولید مثل می کرده اند و به حیات خود ادامه می داده اند؟ 

---

  
  
نویسنده : رامین فخاری ; ساعت ٧:٥۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٧/٧