خدا و علم (خداشناسی علمی)

او منشا آسمانها و زمین است زمانی که تصمیم به چیزی می گیرد فقط مى‏گوید باش پس فورا موجود مى‏شود.(سوره البقرة آیه ۱۱۷)

طراحی هوشمند در DNA و مقایسه آن با هاردهای امروزی

همانطور که میدانید در هسته بیشتر سلول های بدن DNA ها وجود دارند،که محتوی ماده ژنتیک سلول و اطلاعات آن هستند و به نوعی اگر هر سلول بدن را بصورت یک کامپیوتر در نظر بگیریم DNA ها به هارد کامپیوتر محسوب می شوند.

و در بدن هر انسان تیلیاردها سلول وجود دارد که هر سلول در هسته خود دارای DNA است و با اطلاعاتی که از هسته می گیرد قادر به ادامه فعالیت خود است.

نرخ خطای DNA کمتر از یک خطا در هر صد میلیون نامه است. در بدن هر فرد صد  تریلیون سلول وجود دارد که هر کدام از آنها شامل سه گیگابایت اطلاعات می شوند.این تراکم در هر میلیمتر مکعب به 1000 ترابایت می رسد.[1][2]

این ارقام حتی  با پیشرفته ترین هاردهای ساخت دست بشر قابل مقایسه نیست.حال چندین سوال در این مورد مطرح می شود :

  • آیا ذهن سلیم قبول می کند،که یک هارد معمولی و یا حتی یک فلش مموری بدون طراح و آفریدگار و سازنده باشد،و در طی میلیاردها سال در اثر انتخاب طبیعی بدون دحالت مهندس و کارخانه به وجود آمده باشد؟ولی DNA حاصل انتخاب طبیعی و تکامل باشد؟
  • اگر کد ژنتیک که به مثابه هارد سیستم است،در یک جهان تصادفی و بدون آفریدگار پدید نیامده بود،کامپیوتر بدون هارد چگونه قادر به ادامه حیات بود،حال این نقطه قابل ذکر است که مساله ای که تکاملگرایان بعنوان انتخاب طبیعی از آن یاد می کنند و حتی خود نیز تعریفی نمی توانند بر آن ارائه کنند،چون دارای یک هوش و خرد جمعی نیست و یک سامانه کور است نمی تواند به همه سیستم یکجا بصورت صحیح شکل بدهد،در نتیجه یک کامپیوتر بدون هارد یا با هارد سوخته یا حتی با یک هارد ویروسی یا دارای اطلاعات نادرست ذخیره شده از بین می رفت و نمی توانست به حیات و حتی تولید مثل و ادامه نسل ادامه بدهد.در نتیجه انتخاب طبیعی باید میلیاردها میلیارد سال آزمون و خطا می کرد که اگر این آزمون و خطاها را محاسبه بکنیم و این مساله را در نظر نگیریم که هر آزمون و خطای نادرست منجر به جهش ژنتیکی در نتیجه سرطان و نابودی سامانه می شود،باید رقمی معادل بیشتر از عمر کائنات برای پدید آمدن تصادفی ماده ژنتیک بشود.
  • دانشمندان ناسا و بسیاری از دانشمندان تکاملگرا برای فرار از این پاسخ اعلام کرده اند که DNA منشا فرازمینی دارد،حال این سوال نیز باید مطرح بشود که چگونه DNA توانسته فواصل میلیون ها ساله بین کهکشان ها را بروی تخت سنگ طی کند و زمانی که از نزدیکی یک ستاره مثل خورشید عبور می کرده در اثر تشعشعات کشنده آن که در فضا پخش شده اند از بین نرفته باشد و توانسته باشد از میدان مغناطیسی و اتمسفر زمین که به راحتی هر جسم خارجی را نابود می کنند عبور کرده باشد؟
بهترین و بهترین پاسخ برای این سوالات و بسیاری از سوالات دیگر در نظر گرفتن یک طراح هوشمند برای کل سامانه است که مانند یک مهندس،هارد کامپیوتر را از پیش طراحی کرده است و در کل سامانه قرار داده است.
------------
  1. For simplicity, I am treating each DNA ‘letter’ as a ‘byte’ of information, which is ‘in the right ball park’, and we have 3.17 billion base pairs (bp). In reality, since there are four possibilities at each locus, so it could store two bits of information per letter, and we have two copies of the genome in each cell, so 6.34 billion bp. Return to text.
  2. Borthine, D., DNA storage could preserve data for millions of years, gizmag.com, 18 February 2015. Return to text.
  
نویسنده : رامین فخاری ; ساعت ٧:٠٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۳/٢٢

برسی یکی از ایراد های مربوط به طراحی هوشمند در سیستم تولید مثل

این پست در پاسخ به کامنت زیر ثبت شده است:

  • همانطور که می دانید،محیط رحم در بعضی روزها قلیایی و در بعضی از روزها اسیدی است،و این خاصیت قلیایی و اسیدی باعث می شود که بیشتر اسپرم های آزاد شده به درون رحم(در هر بار کشته شوند)و تنها تعداد معدودی از اسپرم ها زنده بماند.در نتیجه اگر تعداد اسپرم ها مانند تخمک ها یک یا چند عدد بود،بدون تردید به دلیل خاصیت قلیایی یا اسیدی رحم از بین می رفتند و جانداران عملا قادر به تولید مثل نبودند.
  • حال این سوال مطرح می شود که خاصیت قلیایی یا اسیدی چه ضرورتی دارد؟پاسخ ساده است وجود حالت قلیایی و اسیدی در رحم عملا منجر به ایجاد یک حالت پایدار در رحم می شود،و باکتری ها و ویروس ها را از بین می برد،اگر این حالت قلیایی یا اسیدی وجود نداشت،همه زنان به دلیل عفونت های مهبلی از بین می رفتند،ولی راه حل این مساله نیز در بدن انسان تعبیه شده است.
  • حال این سوال مطرح می شود که وجود باکتری ها و ویروس ها در بدن انسان چه ضرورتی دارد؟پاسخ این سوال نیز بسیار ساده است،وجود بسیاری از باکتری ها و ویروس ها برای بدن ما مضر است و حتی در بعضی از اوقات تا اندازه ای برای بدن ضروری است ولی وجود این باکتری برای چرخه های گوناگونی در طبیعت ضروری است.
نتیجه گیری:جنس ماده برای حفاظت رحم از خطرات مختلف نیاز به محیط قلیایی یا اسیدی دارد،در نتیجه این محیط قلیایی یا اسیدی بخش اعظمی از اسپرمها را بعنوان جسم خارجی مشابه باکتری ها از بین می برند،ولی غلظت ماده اسیدی یا قلیایی رحم به اندازه ای نیست که همه آنها را از بین ببرد و تنها به اندازه ای تعبیه شده است که عفونت ها و باکتری ها و جاسوس ها را از بین ببرد،در نتیجه جنس نر به مقدار قابل توجهی اسپرم بیش از یک عدد نیاز دارد،که این مقدار اندکی بیش از مقداری است که توسط ماده قلیایی یا اسیدی رحم از بین می رود.
حال تصور کنید که این تناسب بین مقدار اسپرم و ماده قلیایی یا اسیدی از ابتدا وجود نداشت،یا ماده اسیدی یا قلیایی از ابتدا در رحم وجود نداشت،در نتیجه در حالت اول نسل انسانها منقرض می شد و هیچ کسی قادر به تولید مثل نبود،در حالت دوم نیز همه ماده ها از بین می رفتند و در نتیجه تولید مثل و ادامه نسل ها نیز تداوم نمی یافت.
  
نویسنده : رامین فخاری ; ساعت ٤:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۳/٢٢

بحث خداشناسی درباره پلاکت ها و فرآیند انعقاد خون

در خون هر فرد رقمی بین ۱۵۰۰۰۰تا ۴۵۰۰۰۰ در هر میکرومیلیلیتر پلاکت وجود دارد،پلاکت ها گلبول های بدون هسته شبیه گلبول های قرمز بدن هستند،که با انعقاد خون مانع از خون ریزی می شوند،وقتی که مثلا انگشت یا پوست ما زخمی می شود،میلیون ها پلاکت در محل زخم تجمع می کنند و بروی هم انباشته می شوند،و بعد از مدتی مشاهده می نماییم که محل خونریزی دچار کبودی می شود،و زخم بند می آید و محل زخم بعد از مدتی شروع به ترمیم می کند.

پلاکت ها در مغز و اسنخوان پدید می آیند و صرفا کمبود پلاکت ها یا درست عملکردن آنها باعث مشکلات جدی و بیماری های مختلفی از جمله ترومبوسیتوپنی‌ می شود،حال و زمانی که میزان پلاکت ها زیاد می شود بیماری ترومبوسیتوز بروز می کند،که می تواند باعث سکته قلبی به دلیل انعقاد بیش از حد خون شود.ولی خداوند متعال میزان پلاکت ها را در خون بسیاری از فراد به اندازه طبیعی قرار داده است.

حال تصور کنید که در یک جهان که بنا به ادعای اتئیست ها در اثر تصادف پدیدار شده بود،انتخاب طبیعی یا تکامل تصادفی تنها به این فاکتور از بدن شکل نمی داد،یا مثلا در مراحلی باعث می شد که انعقاد خون جاندارن اولیه بسیار بیشتر باشد چه اتفاقی می افتاد؟

اجداد ما و همه پستانداران به دلیل خون ریزی یا انعقاد بیش از حد خون همگی تلف می شدند و عملا نسل همه جانداران منقرض می شد،زیرا هر جانداری حدقلا یک بار در طول عمرش دچار زخم هایی که منجر به خون ریزی می شود،می شود.در نتیجه عدم وجود همه جانداران تلف می شدند و زندگی تداوم نمی یافت.

سوالی که تکامل گرایان اتئیست باید پاسخ بدهند این است که در جاندارن اولیه که انتخاب طبیعی،و تکامل هنوز باعث نشده بود که پلاکت ها به صورت کنونی باشند،در نتیجه هر جانداری یک بار در طول عمر خود تا سن بلوغ دچار زخم منجر به خون ریزی می شد چگونه نسل جاندارن تداوم می یافت؟

بدون تردید اگر جهان خالق و طراح هوشمند نداشت،و  تکامل تصادفی و انتخاب طبیعی و .... قادر نبودند تنها به این فاکتور ساده از میلیاردها فاکتور موجود در بدن جانداران شکل دهند،اکنون هیچ جانداری زنده نبود و جانداران بلافاصله بعد از اولین زخم در بدنشان، مخصوصا در دورانی که باند و چسب و ابزارهای امروزی نبود و بدن نیز قادر به ترمیم نبود تلف می شدند و امروز نیز هیچ اثری از نسل های بعدی آنها بروی زمین نبود.

--------

 برای دنبال کردن مطالب ما از طریق فیسبوک لطفا صفحه ما را لایک بزنید.

  
نویسنده : رامین فخاری ; ساعت ۱٢:٠٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۳/۱٩

تضاد نظریه انتخاب طبیعی و تولید مثل جنسی

بر اساس نظریاتی که دانشمندان اتئیست بیان می کنند،انتخاب طبیعی باید همیشه سیستم را بسوی بهتر شدن،و تکامل به پیش ببرد،ولی انتخاب طبیعی در موارد بسیاری به تناقض بر می خورد،که در این مطلب قصد داریم به یکی از آنها بپردازیم.

دانشمندان بروی تولید مثل سوسکها مطالعاتی داشته اند،و متوجه شده اند که تولید مثل جنسی به هیچ وجه روش مناسبی برای تولید مثل و ادامه نسل سوسک ها نیست،و در سوسکها جمعیت مردان بسیار بیشتر از زنان است به ازای یک زن 9 مرد وجود دارد.[1]

تولید مثل جنسی علاوه بر سوسک ها برای همه جانداران حتی انسان و پستانداران پرهزینه است،مثلا در بسیاری از پستانداران،باید دو نر بر سر یک ماده درگیر بشوند و یکی از آنها نیز کشته بشود،تا دیگری با ماده جفت گیری نماید،تولید مثل جنسی برای انسان بسیار پر هزینه تر از سایر پستانداران است(خانه،ماشین،پول،کار،تحصیلات و ...)

برخی از جانداران اولیه از جمله بعضی از مخمر ها و قارچها و بعضی از گیاهان،دارای دو قسمت نرینگی و مادینگی برای تولید مثل هستند،ولی انسانها و پستاندارن که میلیاردها برابر پیچیده تر از این جانداران هستند،هنوز برای تولید مثل نیازمند یک جنس مخالف خود هستند،حال بر اساس نظریه تکامل و انتخاب طبیعی و با توجه به پر خطر و پرهزینه بودن تولید مثل جنسی نسبت به سایر روش های تولید مثل از جمله تقسیم دوتایی باید هم اکنون انسان که پیشرفته تر از سایر جانداران بود،ساختارهای تولید مثل را در بدن خود بطور کامل داشت و نیازمند جنس مخالف نبود،ولی انسان و سایر پستاندارن علاوه بر تولید مثل دارای غریزه و لذت جنسی نیزهستند.

مثلا نوعی در نوعی از لاکپشت ها و شامپانزه ها جنس ماده هنگام رابطه صداهایی از خود خارج می کند که نشانگر لذت بردن آنهاست،حال تصور کنید،که اگر جهان دارای طراحی نبود،نیازی نبود که جانداران به دنبال رفتارهای پرخطر برای تولید مثل بروند،و انتخاب طبیعی به مانند بعضی از جانداران آنها را به سمتی می برد که خود تولید مثل کنند،همچنین هیچ توجیهی نمی تواند دلیل وجود کشش و جادبه جنسی را توضیح بدهد زیرا این مساله قابل تصور است اگر غریزه و کشش و لذت جنسی در جانداران اولیه که تولید مثل جنسی یا نیمه جنسی داشتند،وجود نداشت،و بنا به نظریه تکامل باید در مراحلی این کشش وجود نداشته باشد،هیچ جانداری اقدام به تولید مثل جنسی نمی کرد.

 برای دنبال کردن مطالب ما از طریق فیسبوک لطفا صفحه ما را لایک بزنید.

-----------

[1]Why Do Animals Use Sexual Reproduction?

  
نویسنده : رامین فخاری ; ساعت ۱:٢۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۳/۱٦

بحث خداشناسی درباره مویرگها

بدن هر انسان،علاوه بر رگ های اصلی شامل میلیاردها مویرگ است که هر کدام از مویرگ ها 5-10 میکرومتر قطر دارند،تنها در داخل ریه های انسان 300000 میلیون مویرگ خونی قرار دارد که طول آنها در صورت چیده شدن 2400 کیلومتر می شود.در بدن انسا طولی معادل 60 هزار مایل رگ خونی وجود دارد که قلب انسان روزانه 8000 لیتر خون را به داخل قلب ها تلمبه می کند.

حال وظایف ویرگ ها چیست؟مویرگ ها همچون آب لوله کشی شهری که آب را به هر خانه می رساند،وظیفه رساندن خون و مواد غذایی و اکسیژن را به سلول های بدن بر عهده دارند و علاوه بر آن مواد زاید سلول ها را نیز می گیرند و از طریق سیاهرگها باز می گردانند،اگر مویرگها شکل نمی گرفتند و بدن انسان تنها دارای رگ های اصلی بود،شریان های اصلی تنها قادر بودند خون و مواد غذایی را تنها به محیط اطراف خود برسانند،در نتیجه بیشتر سلول های بدن به دلیل عدم خون رسانی می مردند.

حال تصور کنید که مویرگها در طول زمان و در اثر تصادف،یا انتخاب طبیعی پدید می آمدند و توسط آفریدگاری از ابتدا تعبیه نمی شد،در نتیجه در موجوداتی که دارای پیکر بزرگی بودند و هنوز مویرگها شکل نگرفته بود و باید توسط تکامل یا انتخاب طبیعی در طول زمان در آنها شکل می گرفت به سلول های آنها خون رسانی نمی شد و همه جانداران با اندازه متوسط دارند،قبل از اصلاح بدنشان توسط انتخاب طبیعی،در نسل های آینده و حتی تولید مثل،از بین می رفتند.

حال تکامل گرایان باید به این مساله پاسخ دهند که اگر مویرگها در طول زمان پدید آمده است،چگونه جاندارن قبل از تکامل قادر به ادامه حیات بودند،و اگر از ابتدا تعبیه شده است،توسط چه کسی و چرا و چگونه تعبیه شده است؟

این نکته نیز واضح است که سیستم خون رسانی بدن انسان اگر دارای کوچکترین نقصی باشد،فرد دچار مشکل می شود،زمانی که سیستم خونی جاندارن ناقص بود،چگونه جانداران قادر به ادامه حیات بوده اند؟ و زمانی زمانی که این ساختارها ناقص بود چگونه سلول ها مواد زاید را دفع می کردند و قبل از تکامل کامل این سیستم سلول ها با مواد زاید خود چکار می کردند؟

  
نویسنده : رامین فخاری ; ساعت ٩:٥٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۳/۱۱

بحث خداشناسی درباره هرمون ضد ادراری

هیپوفیز یک غده درون ریز است،که وظیفه ترشح هرمون های مختلف را در بدن بر عهده دارد،یکی از هرمون هایی که هیپوفیز وظیفه ترشح آن را بر عهده دارد هرمون ضد اداری است.

هرمون ضد ادراری یا وازوپرسین (Antidiuretic hormone (ADH)) هرمونی است که که ترشح آن باعث کاهش حجم ادرار می شود،و جالبتر اینکه در شبها که انسانها در خواب هستند ترشح این هرمون به مقدار قابل توجهی افزایش می یابد،در نتیجه شبها میزان ادرار تولید شده بسیار کاهش می یابد.عملکرد این هرمون اینگونه است که با افزایش بازجذب یون های NA+ و کاهش cl- باعث افزایش بازجذب آب توسط رگهای خونی از لوله های ادراری می شود.[1]

حال فرض کنید در جهانی که بر اثر تصادف به وجود آمده است،و در این جهان تصادفی جانداران شبیه انسان به وجود آمده اند که تنها دارای این نقص هستند که دارای هرمون ضد ادراری نیستند،چه اتفاقی می افتاد؟

-در طول روز مقدار قابل توجهی آب جذب شده توسط بدن به وسیله ادرار دفع می شد،در نتیجه مشکلات بسیاری از جمله کم خونی و خشک شدن بدن پدید می آمد.

-در طول شب که این هرمون ترشح نمی شد،یک فرد در طول یک شب چندین بار از خواب می پرید،و به دستشویی مراجعه می کرد و یا همه افراد مکان خواب خود را در طول شب خیس می کردند.

اما بدن انسان و حتی سایر جانداران بطور کامل و بدون نقص توسط آفریدگار جهان طراحی شده است و حتی این هرمون که شاید به چشم نیایید ولی عدم وجود آن باعث مشکلات جدی در بدن می شود،و سایر نقوصی که در بدن انسان از جمله سرطان نقص ژنی و ... به وجود می آید ناشی از عدم تغذیه صحیح یا رفتارهای نامناسب فرد یا نسل های قبلی است.

حال باید اتئیست ها به این سوال پاسخگو باشند که اگر خدایی در کار نیست،این هرمون از روی چه متابولیسم و برنامه ریزی ساخته شده است؟

در پاسخ می گویند انتخاب طبیعی!

حال انتخاب طبیعی چیست؟

هیچ گاه پاسخ روشنی به این سوال داده نمی شود تنها گفته می شود،که انتخاب طبیعی متابولیسمی است که بدن جانداران را با توجه به نیازهای آنها شکل می دهد.

حال یک سوال دیگر مطرح می شود؟

بدن همه جانداران داری یک نیاز جنسی است،که باید توسط جنس دیگر داده بشود،چرا انتخاب طبیعی متابولیسمی را فراهم نکرده که همه جانداران خود بتوانند نیاز جنسی خود را بدون نیاز به دیگری دفع نمیاند؟

حال در مورد هرمون ضد اداردی،انتخاب طبیعی از روی چه برنامه ریزی قبلی این هرمون را ایجاد کرده است؟زیرا اگر این هرمون از ابتدا در بدن جانداران وجود نداشت بخش اعظم آب جذبی توسط ادرار دفع می شد و همه جانداران به خاطر خشکی بدن و کم خونی می مردند!و ادامه نسل ممکن نبود...  

حال یک ایراد دیگر بر مساله انتخاب طبیعی وارد بکنیم،بر فرض انتخاب طبیعی بر حسب تصادف موفق شد به این هرمون شکل بدهد،آیا می تواند پاسخگوی ریتم شبانه روزی آن باشد که بر اساس شب یا روز ترشح آن بیشتر و کمتر است؟این مساله همانند این است که بگوییم نرم افزار و سخت افزاری که سیستم یک کارخانه و یا یک مرغداری و یا گاوداری را اداره می کند و مثلا دمای محیط مرغداری و گاوداری را بر حسب نیاز جانداران تنظیم می کند بر حسب نیاز و در طول میلیاردها سال بر حسب تصادف پدید آمده است،آیا در این میلیاردها سال مرغها و یا گاوها که محیط انها دارای دما و یا تهویه مناسب نبوده است از گرما و سرما تلف نمی شوند؟و آیا این مساله قابل پذیرش است که سیستم نرم افزار و یا سخت افزاری که مسئول اداره یک سیستم پیچیده است بتواند بدون مهندس طراح و بطور تصادفی پدید آمده باشد؟هورمون ها نیز قسمتی از سیستم نرم افزاری بدن ما محسوب می شوند!

 برای دنبال کردن مطالب ما از طریق فیسبوک لطفا صفحه ما را لایک بزنید.

--------

[1]جهت مطالعه بیشتر در این مورد به کتاب زیست شناسی سال سوم دبیرستان مراجعه شود.

  
نویسنده : رامین فخاری ; ساعت ٩:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۳/٦

بحث خداشناسی در باره طراحی هوشمند سیستم تنفسی کرم خاکی

بنا به ادعای تکامل گرایان اتئیست آرکی باکتری ها و یوکاریوت ها اجداد کرم ها هستند،حال این مساله قابل برسی است که آرکی باکتری و یوکاریوت ها هاپلوئید و تک سلولی هستند ولی کرم ها دیپلوئید هستند،و کرمها به روش جنسی تولید مثل می کنند و تا کنون حلقه واسطه ای بین کرم و آرکی باکتری یافت نشده است،به همین دلیل دانشمندان از واژه نیایی مشترک استفاده می کنند. حل یک مثاله دیگر قابل برسی است:کلیه باکتری ها و جاندران تک سلولی به روش فتوسنتز تنفس می کنند ولی کرم های خاکی تنفس پوشتی دارند.

تنفس پوستی فرآیندی است که اکسیژن از طریق پوست جذب می شود و پس از سوختن و تبدیل به گاز کربنیک یا دی اکسید کربن به وسیله پوست دفع می شود،به همین دلیل است زمانی که زمین از رطوبت اشباع می شود،کرمها از خاک بیرون می آیند تا تنفس بکنند در غیر این صورت خفه می شوند. حال یک مساله قابل برسی است،اگر کرم ها و آرکی باکتری ها نیای مشترک داشتند بدون تردید نیای مشترک آنها باید فتوسنتز کننده بوده و بنا به ادعای تکاملگرایان باید آرکی باکتری هایی که در خاک بودند در طول میلیاردها سال به کرم تبدیل شده باشند،موضوعی که این مساله در فرآیند تکاملی بدون حضور آفریدگار به بن بست می کشاند این است که چگونه زمانی که کرم خاکی در حال تکامل بوده،سیستم تنفسی کرم خاکی نیز همزمان با خود کرم به درستی تکامل پیدا کرده است،و اگر سیستم تنفسی کرم خاکی در یک جهان بدون حضور آفریدگار دیرتر تکامل پیدا می کرد یا نمی کرد،عملا کرم خاکی خفه می شد و امروز اثری از کرم خاکی وجود نداشت،مورد دیگر قابل برسی این است که اگر این ساختار همزمان با پدید آمدن کرم خاکی در ان پدید آمده است.

حال مغلطه ای که ممکن است،اتئیست ها به آن متوصل بشومد حالت دستگاه تنفس بینابینی،بین فتوسنتز و تنفس پوستی است؛در پاسخ باید گفت که هیچ جاندار یا آثاری از جاندارانی که دارای دستگاه تنفس بینابینی فتوسنز و تنفس پوستی بوده اند پیدا نشده است و این مساله اثبات نشده است و هیچ حلقه واسطی برای اثبات این مساله یافت نشده است.

بدون شک توسط یک آفریدگار هوشمند این عملیات هدایت شده است،زیرا در مرحله تکامل تصادفی سیستم تنفسی کرم از فتوسنتز به تنفس پوستی بدون تردید ایرداتی بدون حضور یک آفریدگار هوشمند در آزمون و خطا می توانسته پدید بیایید که در نتیجه همه کرمهای تکامل یافته خفه می شدند ولی تمامی این مراحل بدون ایراد صورت سپری شده و یا بدون ایراد به یک باره این سیستم تنفسی در کرم پدید آمده است،در نتیجه جهان دارای یک ناظر کیهانی است،و آن هم خداست.

  
نویسنده : رامین فخاری ; ساعت ۸:٥٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۳/٤